Plzeňské Příběhy našich sousedů vyhrál žákovský tým Benešovy ZŠ


publikováno.: 18.11.2019 00:00

V projektu „Příběhy našich sousedů“ společnosti Post Bellum soutěžilo pět týmů z Plzně, konkrétně z Benešovy ZŠ, 28. ZŠ a Bolevecké ZŠ. Město Plzeň se na realizaci podílelo prostřednictvím projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání II v rámci aktivity Kompetence pro demokratickou kulturu.

Současně se zapojili také žáci ZUŠ Plzeň, Sokolovská, kteří svým hudebním vstoupením navodili sváteční atmosféru. Na závěrečné prezentaci 15. 11. 2019 se představily své výsledné nahrávky všechny studentské týmy. Odborná porota posléze jako nejzdařilejší vyhodnotila práci týmu z Benešovy ZŠ ve složení Emma Jančová, Jan Hendrych a Daniel Smutný. Ti si vybrali jako svého pamětníka Vladimíra Líbala, signatáře a spoluzakladatele OF v Plzni a v Klabavě. Jako člen plzeňského „undergroundu“ pořádal bytové semináře, na které přijížděli přední disidenti s Prahy a předávali jim své zkušenosti, držel protestní hladovky a vydával časopis: Pevná hráz. V roce 1989 organizoval demonstraci na náměstí míru na počest osvobození Plzně americkou armádou. 17. listopadu 1989 se dozvěděl, co se stalo toho dne na Albertově, nedlouho na to se účastnil demonstrace a po ní v pivovarském muzeu spoluzakládal občanské fórum v Plzni. Po revoluci byl poslance české Národní rady během let 1990 - 1992, načež v roce 1992 se stal vedoucím Odboru kultury magistrátu v Plzni. Do dnešního dne je městským úředníkem. V roce 2015 pomohl Plzni k získání titulu Evropského města kultury. Stále se angažuje v politice. Vytváří mnoho satirických kreseb, převážně na téma dnešní politiky a ilustroval i několik knih.

Ostatní týmy zdokumentovaly životní příběh bývalého primátora a lékaře Zdeňka Mračka, paní Elišky Šebkové, pana Václava Chlana a boleveckého rodáka Jaroslava Čechury, který se významnou měrou zasloužil o to, že se Bolevecká náves zachovala do své současné podoby.