Na plzeňské radnici zasedal Městský žákovský parlament


publikováno.: 14.06.2021 00:00

Sněmovní sál plzeňské radnice, ve kterém se konají zasedání Zastupitelstva města Plzně, se 10. 6. 2021 stal místem diskuze zástupců Městského žákovského parlamentu. Ten zasedá v rámci projektu MAP II a uskutečnil se po delší době prezenční formou. Tématem setkání byla diskuze o přípravě na pedagogické vzdělání či životní prostředí.

Žákům na jejich otázky odpovídali radní pro oblast školství Lucie Kantorová, děkan Fakulty pedagogické Pavel Mentlík, náměstek pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule a vedoucí magistrátního odboru školství, mládeže a tělovýchovy Dagmar Škrlantová. 

V oblasti školství školáky zajímalo, jak se v současnosti mění výuka na pedagogické fakultě, jak se učitelé připravují na své budoucí povolání, dotazy padly i na možnosti změny ve výuce dějepisu, kdy by si zástupci Městského žákovského parlamentu přáli se mnohem více věnovat moderním dějinám než obsáhle probírat pravěk. Dotazy směřovaly také na výuku předmětu Výchova ke zdraví. V oblasti životního prostředí se žáci zajímali o stav a kvalitu vody v Bolevecké rybniční soustavě, dále o cyklostezky a stojany na kola u svých škol.

Městský žákovský parlament má celkem 20 členů, předsednictvo tvoří pět žáků. Je projektem Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání II (MAP II), který sdružuje více než stovku škol z Plzně a dalších 14 obcí v okolí. Od založení městského školního parlamentu si slibuje zvýšení kompetencí mladých lidí pro demokratickou kulturu, zlepšení v oblastech vztahu žáků ke škole, motivace k participaci na životě školy, ale i komunikace žáků mezi sebou a jejich sociální vyspělosti.

MAP II je evropský projekt, který spustilo město Plzeň v září 2018. Cílem je umožnit mateřským, základním, základním uměleckým i soukromým školám a organizacím neformálního a zájmového vzdělávání připravit si plán vzdělávání, odpovídající současným požadavkům a výzvám. Skládá se ze čtyř klíčových aktivit. Základními tématy jsou předškolní vzdělávání, rozvoj čtenářské a matematické gramotnosti a potenciálu každého žáka a rovné příležitosti. Projekt trvá od 1. září 2018 do 31. srpna 2021.

Text: Adriana Jarošová, Mirka Veselá